Kamenický roh je elegantní technika, která se využívá při obkladačské práci na rozích, schodech a podobných místech. Uplatní se všude, kde nechceme používat lišty. Kamenické rohy jdou realizovat několika způsoby ať už se jedná o obklady v koupelně či jinde. Řezání hrany na pokos vyžaduje skutečně profesionální přístup a dobrý obkladač musí mít také kvalitní vybavení. Podívejme se, jak řezat kamenické rohy.
Co je kamenický roh?
Kamenický roh je řez obkladů, dlažeb a kamenných desek pod úhlem 45°, které se následně lepí řezy orientovanými k sobě. Tím vzniká jolly edge pohledový roh s pravým úhlem 90°. Někdy se říká kamenická hrana, jolly řez nebo jolly edge. Vyžaduje zručnost obkladače, ale také správné stroje i diamantové nástroje, aby byl výsledek perfektní.
Výhody kamenického rohu
- esteticky velmi atraktivní a profesionální provedení obkladu
- bezlištové provedení rohu
- moderní minimalistický design
Nevýhody kamenického rohu
- vyšší cena za obkladačské práce
- vyžaduje zkušenosti a pečlivost
- nutnost kvalitního vybavení pro obkladače
- v místech zvýšeného provozu méně odolný než lišta
Řezání jolly hrany obkladů a dlažeb
Vytváření jolly rohů je náročnější úkol a vyžaduje speciální obkladačské vybavení, zejména při práci s tvrdými materiály. Pro dosažení opravdu perfektního řezu doporučujeme řezat za mokra. Zkušení obkladači dokáží vytvořit dobrý kamenický roh řezáním za sucha i pomocí úhlové brusky.
Čím řezat jolly rohy z ruky?
Pro řezání kamenických rohů jsou nejlepší portálové obkladačské pily s pojízdnou řezací hlavou a vodním chlazením. Pila musí samozřejmě umožňovat řezání pod úhlem 45° „na pokos“. Použití profesionální elektrické řezačky s chlazením vodou je ideální pro nejrychlejší bezprašné řezání kamenického rohu bez oštípaných hran.
Pokud nemáte k dispozici stolovou obkladačskou pilu, nejdostupnějším řešením je úhlová bruska. Tou můžeme řezat jolly rohy z ruky. Nicméně tato úprava hrany vyžaduje skutečně velkou zručnost a zkušenosti. A neobejdeme se bez kvalitního vybavení, jako jsou diamantové nástroje, řezné a brusné kotouče pro obkladače. Přesnost je důležitá nejen při řezání dlažby na pokos, ale i při následném lepení nařezaných dílů.
Volba řezného kotouče na kamenický roh
Pro kvalitní výsledek řezu bez otřepů je nutné zvolit především vhodný diamantový kotouč. Při vytváření jolly rohů si musíme dát pozor na čistotu opracování a přesnost řezu. Čím tvrdší a delší materiál, tím více oceníme kvalitní diamantový řezný kotouč pro obkladače určený na slinutou dlažbu a další keramické materiály. Tedy především volíme segment celoobvodový, nebo turbosegmentový pro čistý řez.
Pro obkladačské pily je skvělou volbou celoobvodový kotouč na řezání za mokra. Kotouče na kamenické rohy řezané za sucha doporučujeme tenké s jemným turbosegmentem. Podrobně je toto téma zpracováno v externím článku Diamantový kotouč na dlažbu – výběr.
Jolly hrany doporučujeme začistit pomocí brusných diamantových lamelových kotoučů, které hranu jemně zabrousí. Použít lze i ruční diamantové houbičky.
Zajímavou kombinovanou variantou je brusnořezný kotouč pro obkladače na řezy pod úhlem a případné dobroušení hrany. Jeho řez je ale pomalejší a spíše vám doporučujeme jedním tenkým kotoučem kamenický roh řezat a druhým brousit.
Pro řezání jolly edge musí být kotouč „ostrý“
Ostrý a neoštípaný řez, který si kamenický roh vyžaduje, vám zajistí pouze „ostrý“ diamantový kotouč. V tvrdé slinuté dlažbě se kotouč bude rychleji tupit. Nestačí už jeho samoostřící schopnost. Mírně otupené diamantové kotouče je proto třeba včas naostřit (přesněji řečeno oživit) například několikerým zaříznutím do vysoce abrasivního materiálu, jako je speciální oživovací kámen. O vlivu materiálu na výkon kotouč píšeme v průvodci Jak vybrat diamantový kotouč, v části o jednotlivých materiálech.
3 tipy na řezání kamenických hran
- Řezání kamenických rohů vyžaduje především zručnost, přesnost a pečlivost. Pokud si na precizní práci obkladače netroufáte, je možné svěřit řezání kamenických rohů profesionálovi. Nemusí jít o obložení celé koupelny, některé firmy poskytují řezání kamenických rohů na zakázku z doneseného materiálu. Pamatujte, že na velkoformátové dlažbě je práce náročnější než na kratších a měkčích obkládačkách.
- Pro esteticky působivý kamenický roh je klíčové mít dobré vybavení. Nejlepších výsledků dosáhnete při použití přesné obkladačské pily s vodním chlazením. Pro řezání kamenických rohů je důležité používat kvalitní diamantový kotouč, zejména při práci se slinutou dlažbou. Levné hobby nářadí a nástroje většinou nedosáhnou takové čistoty provedení jolly hrany.
- Kamenický roh doporučujeme zabrousit. K finální úpravě hran může posloužit diamantová houba na ruční broušení. Efektivně odstraní drobné otřepy vzniklé při řezání kamenických rohů. Pro větší projekty je možné využít diamantové lamelové kotouče na jolly hrany v úhlové brusce.
(Ne)chcete obklady bez kamenického rohu?
Existují situace, kdy bychom měli zvážit možnost vyhnout se použití kamenického rohu jolly edge. Jak uvádíme v našem článku, zejména když naše dovednosti v obkládání ještě nedosahují vysoké úrovně. Pokud usoudíme, že nedovolují bezpečně pracovat s řezáním jolly rohu, je lepší práci svěřit profesionálovi nebo zkusit jiné řešení hrany obkladu.
Kamenický roh rovněž nemusí být ideální na místech s vysokou mírou pohybu, kde existuje riziko častého narážení a možného poškození. Zejména u křehkých dlaždic může být materiál extrémně citlivý, což komplikuje opravy a může následně vyžadovat výměnu celých dlaždic.
V takových situacích se nabízí můžeme popřemýšlet o alternativě v podobě kovových nebo plastových lišt. Moderní varianty těchto lišt působí také elegantně a práce s nimi je o něco jednodušší než při řezáním kamenického rohu. Řezání obkladů a dlažeb do lišty totiž provádíme přímo pod úhlem 90° nikoli „na pokos“.
Kamenický roh nebo obkladové lišty? Každý z těchto prvků přináší své vlastní výhody a omezení. Správný výběr vzhledem k našim dovednostem a vybavení je klíčový pro dosažení optimálního výsledku naší práce.
Napsat komentář