Jak vybrat diamantové kotouče


Jak vybrat
diamantové
kotouče?

Najdeme diamantové řešení pro vaše řezání

Následující návod řeší problematiku, jak vybrat diamantový kotouč. Průvodce se týká výběru řezných disků. Tyto řezné nástroje uplatníte při řezání nejrůznějších stavebních materiálů. Jsou to například betonové výrobky, armovaný beton, cihly, asfalt, obklady a dlažby, sklo, keramika a mnoho dalších.

Každý diamantový kotouč má trochu jiné vlastnosti a hodí se pro řezání jiné skupiny materiálů. Dobře si vybrat je zkrátka základ. Základní principy výběru kotouče naleznete právě v tomto návodu. A i když už nástroje máte, není od věci nakonec krátce pohovořit o jejich správném používání.

Chcete rovnou svůj diamanťák?

Nechcete se zdržovat čtením a žádáte brilantní řešení? Vyplňte krátký dotazníček a specialista vám ZDARMA doporučí diamantový kotouč podle Vašich požadavků!

6 kroků pro výběr diamantového kotouče

Nyní se podívejme na šest otázek, které vám pomohou při výběru diamantového kotouče. Budeme hledat odpovídající konkrétním požadavkům a materiálům, s nimiž pracujete.

výběr jak funguje diamantový kotouč

Pro správný výběr diamantového kotouče je vhodné porozumět jeho konstrukci. Řezný kotouč se skládá z kovového nosiče a řezných segmentů. Diamantový segment je nejdůležitější částí kotouče. V segmentu jsou zrna diamantu uložena v kovovém pojivu. Koncentrace, velikost diamantových zrn a „tvrdost“ pojiva určují životnost a především řezné vlastnosti kotouče.

jak vybrat řezné kotouče podle materiálu

Jde o nejdůležitější krok pro výběr diamantového kotouče. Je nutné určit materiál, který budete řezat. Ovlivní výkon a životnost nástroje. Různé materiály mají různé vlastnosti a tím i požadavky na složení segmentu dia kotouče. Pro zjednodušení, čím tvrdší materiál budete řezat, tím měkčí musí být pojivo segmentu a naopak. Kvalitu a čistotu řezu ovlivňuje provedení segmentu diamantového kotouče. Nezapomeňte, že není vhodné řezat „nadoraz“ po přírubu.

řezání betonu kotoučem

Tento krok se týká pouze řezání betonu. Zde hraje roli stáří neboli vyzrálost materiálu. U betonu je při výběru diamantového kotouče podstatný rozdíl zdali řežete tvrdý vyzrálý beton, nebo čerstvý beton.

vybíráme chlazení kotouče vodou

Při výběru diamantového kotouče pamatujte také na to, zda chcete provádět řez za sucha nebo s vodním chlazením. Záleží na zvoleném nářadí nebo stroji. Některé kotouče lze používat pro řezání za sucha jiné nutně vyžadují chlazení vodou.

výběr diamantového kotouč podle stroje

Při výběru diamantových kotoučů je také důležité zohlednit specifika zařízení, do kterého budou instalovány. Jaký typ stroje používáte? Jaký je jeho výkon?  Jaké jsou otáčky?  Souhlasí upínací průměr? Umožňuje stroj chlazení? Na tyto otázky se snažte znát odpovědi ideálně ještě před nákupem dia řezného kotouče.

cena za diamantový kotouč nebo řez

Při výběru kotouče se zamyslete nad tím, co je pro vás důležitější – pořizovací cena kotouče nebo cena za řez. Chcete řezat hospodárně? Pak nevybírejte nejlevnější nástroje. S levným kotoučem může řezání vyjít pěkně draho. Zároveň nejdražší diamantový kotouč nemusí být nejlepší pro vaši práci.

Vybíráme diamantový kotouč

Pokud již máme zodpovězeny otázky výše, při samotném výběru uvidíme, že diamantové kotouče se vyrábějí ve stovkách provedení. Každý renomovaný výrobce diamantových nástrojů nabízí široký sortiment řezných kotoučů, které disponují specifickými čepelemi a vlastnostmi. Čím ale řezat konkrétní materiál? Pomůžeme vám se v nabídce výrobců zorientovat. To že koupíte ten nejdražší diamantový řezný kotouč neznamená, že bude pro daný typ práce nejlepší.

Diamantové kotouče jsou cíleně navrhovány pro různé skupiny materiálů. Tomu je přizpůsobena jejich konstrukce a složení pracovní části – segmentu. Při výběru je klíčové mít na paměti vlastní požadavky na řezání. Těmi mohou být požadovaná rychlost řezání, kvalita provedeného řezu ale i celková životnost nástroje. Jak ale vybrat kotouč, který dlouho vydrží a bude podávat optimální řezné výkony? Pro dobré pochopení problematiky správného výběru diamantového kotouče je zkrátka vhodné vědět, jak takové nástroje fungují. Nezapomeňte, že každý diamantový kotouč má určité vlastnosti a hodí se pro řezání nebo broušení skupiny materiálu podobných vlastností. My vám poradíme, jak se v široké nabídce diamantových nástrojů vyznat.

jak vybrat diamantový kotouč na řezání

Nabídka diamantových kotoučů

Existuje rozmanitá nabídka diamantových kotoučů. Celá řada faktorů ovlivňuje jejich výkon a životnost. Jak si tedy vybrat ten ideální diamantový kotouč pro konkrétní potřebu? Klíčové je porozumět rozdílům mezi jednotlivými typy diamantových kotoučů. Poznat jejich účel a vliv na výkon. Obecně jsou diamantové řezné kotouče schopny pracovat s celou škálou stavebních materiálů. Klíčovým faktorem je, zda potřebujeme hrubý a rychlý řez – například při práci s cihlou, nebo precizní řez tvrdé keramické dlažby. Pro uživatele je důležité si uvědomit, že žádný kotouč nemůže být absolutně univerzální.

Pokud pouze příležitostně řežete různé materiály, lze o tom uvažovat, ALE… Pokud řežete častěji jeden druh materiálu, doporučujeme vždy výběr optimálního řezného kotouče přímo na daný materiál. Je třeba zdůraznit, že žádný klasický diamantový kotouč nemůže být zcela univerzální. Zopakujme si, že každý řezaný materiál má svá specifika. Diamantové kotouče jsou většinou zaměřené na určitou skupinu materiálů a je s nimi doporučeno řezat jen určené materiály. Proto vždy sledujte a dodržujte pokyny výrobce. Seriózní značky vám výběr ulehčí. U každého kotouče přesně uvádějí, pro které materiály je vhodný.

Například pokud používáte jeden vhodný kotouč na asfalt a jiný na řezání žuly, pak může být tento způsob mnohem hospodárnější a rychlejší než použití kotouče univerzálního. Pokud příležitostně řežete různé druhy stavebních materiálů, můžete zvolit univerzálnější kotouče. Většinou nedosáhnou takového řezného výkonu nebo životnosti, ale pokud materiály často střídáte, boudou vám i tyto nástroje zřejmě dostačovat. U náročnějšího řezání (keramické obklady a dlažby, tvrdé kameny, železobeton) ale s univerzálním kotoučem příliš neuspějete. Rozhodně respektujte doporučení výrobce. Jejich porušení nemusí vést jen ke zhoršení řezných vlastností, ale i ke zničení kotouče nebo zranění obsluhy.

Existují diamantové multifunkční kotouče, které mají zcela odlišnou konstrukci. Nemají klasické diamantové segmenty. Takový univerzální řezací kotouč má jednotlivá diamantová zrna ve vakuu připájena v jedné vrstvě přímo na své tělo. Tato technologie pak umožňuje řezat i kombinaci materiálů, na které klasické řezné kotouče s klasickým segmentem nestačí. Největší výhoda multifunkčního kotouče je schopnost řezat zároveň různé zcela odlišné materiály – beton, kámen, ocel, sklolaminát, plasty, atd. Pokud budete řezat směs různých materiálů (nebo řežete jen velmi zřídka) a chcete „jeden kotouč na všechno“, je dia multifunkční řezný kotouč s vakuově pájenými diamanty správnou volbou.

Vybrat si kvalitní diamantový řezný kotouč se vyplatí

Vážnost otázky, jak vybrat diamantový kotouč nepodceňujte. I když budete mít nejlepší stroj na řezání, bez správného nástroje nebude příliš výkonný. Je jedno, zda pracujete s úhlovou bruskou, stolovou pilou, kamenickou pilou nebo řezačem spár. Základem úspěchu je kvalitní diamantový kotouč. Zaměřujeme se na rychlost, přesnost řezu, životnost kotouče ale také přiměřenou cenu.

kvalitní kotouč pečeť