Krok2:
Co chcete řezat
diamantovým kotoučem?
„Čím tvrdší materiál, tím měkčí pojivo segmentu“
Nejdůležitější faktor pro co nejlepší výběr diamantového kotouče je správně identifikovat materiál, který chceme opracovat. Dobře určit materiál je nutné, protože jde o zásadní parametr ovlivňující výkon nástroje – jeho řeznou rychlost a životnost.
Materiál řezaný diamantovým kotoučem
Každý typ materiálu má jiné vlastnosti, na jejichž základě výrobci upravují složení segmentů kotouče – složení pojiva, obsah a velikost diamantových zrn. Z tohoto pohledu jsou zjednodušeně hlavními vlastnostmi materiálu tvrdost a abrazivita (brusnost). Ty mají zásadní vliv na řezání diamantovými nástroji. Jen tak docílíme optimální řezné rychlosti a dlouhé životnosti svého diamantového kotouče. Před výběrem nástroje se tedy snažte o řezaném materiálu zjistit co nejvíce informací a věnujte pozornost podrobnému popisu doporučeného použití u každého vybíraného kotouče.
Připomeňme si základní pravidlo podrobněji vysvětlené v předchozí části Jak funguje diamantový kotouč: Čím tvrdší materiál chceme řezat, tím měkčí musí být pojivo segmentu a naopak.
Chcete rovnou svůj diamanťák?
Nechcete se zdržovat čtením a žádáte brilantní řešení? Vyplňte krátký dotazníček a specialista vám ZDARMA poradí diamantový kotouč podle Vašich požadavků!
Špatně zvolené diamantové nástroje
Pokud se rozhodnete použít řezný kotouč s tvrdým pojivem na tvrdý materiál, řezání nebude efektivní. Tvrdé pojivo není schopné se obrousit a obnažit ostré diamanty. Ty se pouze zaleští do hladka. Kotouč se bude pálit. To se například stane, pokud použijeme diamantový kotouč určený na cihly na řezání žuly. Naopak, měkké pojivo na měkkém abrazivním materiálu způsobí rychlejší opotřebení pojiva, než stihne dojít k obroušení zrn diamantů. Tyto zrna pak prakticky nevyužitá vypadnou a celý segment se spotřebuje výrazně rychleji. To se nám například stane, pokud použijeme diamantový kotouč na žulu na řezání měkkého pórobetonu. V obou uvedených příkladech budete s kotouči nespokojeni, příčinou byl nevhodný výběr na začátku.
Hloubka řezu
Pamatuje, že ideální vnější průměr kotouče by měl být přibližně třikrát větší, než je hloubka řezu.
Chlazení kotouče je tím obtížnější, čím hlubší řez provádíte. Při řezání do plné hloubky se diamantový kotouč hůře chladí a zkracuje se jeho životnost. Proto je vhodné hluboký řez rozdělit do několika kroků a zvolit odpovídající stroj s větším kotoučem, což poskytne dodatečnou rezervu pro řezný výkon i lepší chlazení. Nikdy nepřekračujte povolený rozměr kotouče.
Během řezání diamantovým kotoučem by mělo docházet k rovnoměrnému opotřebovávání segmentu – jak pojiva, tak diamantů. Tento proces pokračuje až do chvíle, kdy je spotřebována celá pracovní část. Výrobce potažmo prodejce by vám měl být schopen vybrat řezný kotouč složením segmentu vhodný na váš materiál, který chcete řezat..
Čím tvrdší materiál chceme řezat, tím měkčí pojivo segmentu musí být a naopak.
Příliš levné diamantové kotouče na všechno
Nenechte se zmást označením „univerzální“, které řada prodejců používá obecně pro všechny levné diamantové kotouče s klasickým provedením segmentu. Většinou to totiž bývá něco za něco. Kotouč, který řeže všechno, ale špatně a k tomu dlouho nevydrží nám příliš nepomůže. Úkolem dobrého prodejce je doporučit vám optimální řešení.
Na základě těchto informací vždy volte diamantový kotouč, který má v popisu materiál pro vaše použití. Případně se raději poraďte s odborníkem před zakoupením kotouče.
Shrnutí výběru kotouče podle materiálu
Nyní je už vám asi jasné, že výběr diamantového kotouče podle řezaného materiálu je opravdu důležitý. Svým způsobem rozhoduje o vaší budoucí spokojenosti během řezání daleko více, než cena kotouče. Na závěr si připomeňme ještě jednou zásadní pravidlo, že čím tvrdší materiál budete řezat, tím měkčí by mělo být pojivo segmentu a naopak. Tento přístup zajistí, že zrna diamantu budou neustále vystupovat na povrchu segmentu jako ostré zuby. To udržuje kotouč s konzistentním řezným výkonem. Naopak, pokud jsou zrna zaleštěna do povrchu segmentu, kotouč ztrácí výkon, přehřívá se zbytečně se ničí. Proto si vždy vyberte kotouč, který má v popisu nejvhodnější materiál pro vaše konkrétní použití.
Kvalita řezu podle provedení segmentu
V první části původce jsme si podrobněji popsali provedení segmentu diamantových kotoučů. Zde si připomeňme, že každý typ kotouče má podle toho trochu odlišné vlastnosti, jako jsou například čistota a rychlost řezu, hloubka řezu, schopnost chlazení, apod. Celoobvodové kotouče s nepřerušovaným segmentem poskytují hladký a čistý řez. Nevýhodou je rychlejší zahřívání a tedy nutnost lepšího chlazení. Segmentové kotouče s přerušovaným segmentem poskytují rychlejší řezání, lepší chlazení a vynášení odbroušeného materiálu ven z řezu. Nevýhodou je hrubší řez. Hodí se spíše pro hlubší řezy bez nároku na kvalitu řezu.
Nyní už znáte odpovědi na otázky ohledně identifikace materiálu při výběru diamantového kotouče. Prostřednictvím tlačítek níže můžete pokračovat na další krok výběru nebo se vrátit na úvodní stránku průvodce.
Vybereme diamantový kotouč společně
Nezapomeňte, že každý diamantový kotouč má určité vlastnosti a zorientovat se v nabízených typech nemusí být jednoduché. Pokud potřebujete s výběrem poradit, neváhejte se nám ozvat. Postaráme se o to.
Na závěr si shrňme poznatky z této kapitoly:
Vždy se snažte vybrat diamantový řezný kotouč s ohledem na řezaný materiál.
Nyní už znáte klíčový faktor při výběru diamantového kotouče – správnou identifikaci materiálu, který bude opracováván.
Materiál má výrazný vliv na výkon nástroje, zejména na řeznou rychlost a životnost kotouče. Každý typ materiálu vyžaduje specifické vlastnosti řezných segmentů. Výběr kotouče podle materiálu je klíčový pro vaši budoucí spokojenost a kvalitu řezu.
Základní pravidlo je, že čím tvrdší materiál, tím měkčí by mělo být pojivo segmentu a naopak.
Hloubka řezu je dalším důležitým faktorem, kde optimální průměr kotouče by měl být třikrát větší než hloubka řezu.
Provedení segmentu kotouče rozhoduje o kvalitě řezu a čistotě hrany.