Krok1:
Jak funguje
diamantový
řezný kotouč?
Pár základních znalostí výběr optimálního nástroje výrazně usnadní
Co je diamant
DIAMANT (forma uhlíku C) je nejtvrdší přírodní materiál, který známe. Slovo DIAMANT pochází z řeckého slova „adamas“, které znamenalo „nedobytný, nerozbitný“. Diamant je nejtvrdším z nerostů (stupeň 10 v Mohsově stupnice tvrdosti). Je nejtvrdším přírodním krystalem, proto je vhodný pro obrábění materiálů. Používá se k výrobě řezných, brusných i vrtných nástrojů. Jedním z nich jsou i diamantové řezné kotouče.
K průmyslovému opracovávání materiálů (kamenů, drahých kamenů, skla) se diamanty začaly výrazněji používat v 19. století. Vynálezem syntetického diamantu došlo k výraznému rozšíření užití diamantů pro průmyslové účely. Do konce 90. let byly používány pouze převážně diamanty. Dnes jsou téměř výhradně používány diamanty umělé.
Konstrukce diamantového kotouče
Diamantový kotouč se skládá z kovového nosiče, který tvoří největší viditelnou část kotouče, a tzv. segmentů, které tvoří pracovní část nástroje. Diamantové segmenty jsou připojeny k tomuto ocelovému nosiči. Řezný segment se skládá z pojiva, nazývaného matrice, a zrn diamantu, která jsou rozmístěna v pojivu. Koncentrace, velikost diamantových zrn a složení pojiva určují životnost a především řezné vlastnosti kotouče.
Chcete rovnou svůj diamanťák?
Nechcete se zdržovat čtením a žádáte brilantní řešení? Vyplňte krátký dotazníček a specialista vám ZDARMA poradí diamantový kotouč podle Vašich požadavků!
Složení diamantového segmentu
Řezný segment se skládá z pojiva, nazývaného matrice, a zrn diamantu, která jsou rozmístěna v pojivu. Koncentrace, velikost diamantových zrn a složení pojiva určují životnost a především řezné vlastnosti kotouče. Diamantová zrna v pojivu drží pouze mechanicky. Pro určení použití kotouče je důležité, jestli je pojivo měkké, nebo tvrdé. Přesné složení je střeženým know-how výrobce. Při výrobě používá různé směsi kovů a u segmentu pro budoucí diamantový kotouč hledá optimální poměr výkonu / rychlosti a životnosti pro daný materiál.
Životnost a rozsah materiálů, které je diamantový kotouč dobře schopný řezat, určuje ale zejména složení kovového pojiva. Proto je potřeba, aby se na různé materiály vyráběly a používaly různé typy diamantových kotoučů. Samozřejmě existují i univerzální, které mají určitý mix vlastností, nebo jsou vyráběny zcela jinou technologií. O tom ale později.
Význam pojiva pro řezání diamantovým kotoučem
Pojivo musí mít tak měkké složení, aby umožňovalo úběr opracovávaného materiálu a samoostřící funkci diamantového kotouče, ale zároveň tak tvrdé, aby kotouč odolával přílišnému obrusu a měl dobrou životnost. Zapamatujme si základní pravidlo: Čím tvrdší materiál, tím měkčí pojivo.
Odbrousí-li se pojivo rychleji než se otupí diamanty, diamantový řezný kotouč se příliš rychle spotřebuje.
Obrousí-li se pojivo pomaleji než se otupí diamanty, diamantový řezný kotouč se zalešťuje, neřeže a pálí.
Během řezání diamantovým kotoučem by mělo docházet k rovnoměrnému opotřebovávání segmentu – jak pojiva, tak diamantů. Tento proces pokračuje až do chvíle, kdy je spotřebována celá pracovní část. Výrobce potažmo prodejce by vám měl být schopen vybrat řezný kotouč složením segmentu vhodný na váš materiál, který chcete řezat. V každém případě je třeba dodržet otáčky kotouče.
Čím tvrdší materiál chceme řezat, tím měkčí pojivo segmentu musí být a naopak.
Připojení segmentu k nosiči kotouče
Segmenty jsou k nosiči nejčastěji přivařeny laserem, sintrovány nebo připájeny.
Laserem vařené segmenty mají výhodu zejména při řezání tvrdých materiálů (kámen, armovaný beton) za sucha. Důvodem je velmi vysoká tepelná i mechanická odolnost tohoto typu spojení. Sintrované segmenty se hodí pro většinu běžných použití za sucha i za mokra. Třetím, historicky nejdéle využívaným typem jsou letované segmenty. Stříbrná pájka je dnes méně používanou možností spojení segmentu s nosičem. Odolnost spoje se s navařovanými segmenty nedá srovnávat. Takové kotouče se používají většinou k řezání tvrdých materiálů, kamene, obkladů a dlažeb. Pozor, ale vždy pouze s vodním chlazením!
Rozdělení kotoučů dle typu segmentu
Již při pohledu na diamantové řezné kotouče si snadno všimnete rozdílů, liší se tvarem segmentu: některé mají celoobvodový segment (kde segment tvoří jediný nepřerušovaný díl), zatímco jiné jsou přerušované, s různě velkými mezerami mezi jednotlivými segmenty.
Pokud hledáme, jak vybrat diamantový kotouč můžeme rozpoznat čtyři skupiny kotoučů podle typu segmentu:
- celoobvodové hladké
- celoobvodové turbo
- segmentované
- turbo-segmentované
Diamantové kotouče celoobvodové hladké
Kotouče s průběžným uzavřeným hladkým segmentem poskytují hladký řez bez otřepů na hranách, avšak mají omezenější chladící schopnosti. Řez je pomalejší. Hladké diamantové kotouče jsou převážně využívány při řezání deskových materiálů. Například jde o keramické obklady, dlažby, desky z přírodního kamene, atd. Od určitého průměru je nezbytné použití chlazení vodou. Nejsou tolik vhodné pro hluboké řezání.
Dia celoobvodové turbo kotouče
Kotouče s uzavřeným drážkovaným segmentem mohou způsobovat nějaké otřepy na hranách. Mají ale lepší schopnost chlazení než ty s celoobvodovým hladkým segmentem. Často jsou preferovány profesionály jako kameníci nebo pokrývači. Existují ale extra tenké diamantové kotouče na dlažbu a obklady, které poskytují srovnatelně hladký řez jako kotouče s celoobvodovým segmentem.
Diamantové segmentované kotouče
Kotouče s rozdělenými segmenty, mezi kterými jsou mezery, se lépe chladí a odvádějí odpadní materiál z řezu. Používají se tam, kde na hraně a čistotě řezu nezáleží. Jsou vhodné především k hrubšímu řezání stavebních materiálů. Hodí se i pro hlubší řezy.
Turbo-segmentované kotouče diamantové
Tyto kotouče kombinují výhody segmentovaných a turbo kotoučů. Nabízející rychlý řez spolu s efektivním odvodem odpadního materiálu. V současné době si získávají velkou popularitu při řezání betonu a armovaného betonu. Jsou ideální pro hrubší řezy a umožňují také provedení hlubších řezů.
Nyní už znáte odpovědi na otázky ohledně konstrukce a funkce při výběru diamantového kotouče. Prostřednictvím tlačítek níže můžete pokračovat na další krok výběru nebo se vrátit na úvodní stránku průvodce.
Vybereme diamantový kotouč společně
Nezapomeňte, že každý diamantový kotouč má určité vlastnosti a zorientovat se v nabízených typech nemusí být jednoduché. Pokud potřebujete s výběrem poradit, neváhejte se nám ozvat. Postaráme se o to.
Na závěr si shrňme poznatky z této kapitoly:
Několik základních znalostí nám pomůže správně vybrat diamantový řezný kotouč pro naše použití.
Diamant se pro svoji tvrdost využívá pro výrobu nástrojů k řezání, broušení a vrtání. Dnes se k výrobě nástrojů používá především syntetických diamantů.
Konstrukce diamantového kotouče zahrnuje kovový nosič a segmenty spojené s tímto nosičem.
Řezný segment obsahuje pojivo a diamantová zrna. Správné složení pojiva je klíčové pro účinné řezání a samoostřící funkci kotouče.
Segmenty jsou připojeny k nosiči metodami jako laserové svařování, sintrování a pájení stříbrnou pájkou.
Existuje několik typů diamantových kotoučů podle druhu segmentu. Forma segmentu ovlivňuje vlastnosti kotouče a určuje kvalitu řezu. Různá provedení jsou vhodná pro různé potřeby a aplikace..